Dostawcy w aukcji elektronicznej – jaka jest ich perspektywa?

Jaką kategorię produktów wybrać do aukcji elektronicznej?
14 stycznia 2020
7 kroków do udanej aukcji elektronicznej. Jak się do niej przygotować? [INFOGRAFIKA]
24 stycznia 2020

Źródło: Freepik

Perspektywa Dostawcy

Aukcja elektroniczna to świetne rozwiązanie nie tylko jako szybka negocjacja ceny, ale także jako badanie rynku dostawców. Wybrane firmy, które biorą udział w licytacji można podzielić na dwie kategorie: OBECNI DOSTAWCY (z którymi mamy relacje) i NOWI DOSTAWCY (którzy mają potencjał do współpracy w przyszłości).

Wszystkie oferty składane w aukcji elektronicznej są zapisywane w systemie. Pozwala to na szybkie zebranie ofert z rynku oraz analizę potencjalnych oszczędności na zakupie towarów w danej firmie.

Perspektywa Obecnych Dostawców

W głowie każdego Kupca, przed przeprowadzeniem pierwszej aukcji elektronicznej, zazwyczaj pojawia się obawa: co jeśli obecny i sprawdzony dostawca nie weźmie udziału w licytacji?

Niestety, Dostawcy często wyrażają początkową niechęć do udziału w aukcji. Z czego to wynika? Przede wszystkim z obawy o ryzyko utraty wolumenu, zmniejszenia marży lub kompromitacji na tle innych ofert cenowych. Co więcej, podkreślają oni unikalność własnej oferty i to, że jest najlepsza z wszystkich możliwych na rynku.

Jednak w praktyce, mimo początkowych trudności, zazwyczaj decydują się na wzięcie udziału w aukcji. Receptą jest przedstawienie argumentów i korzyści dla obu stron, a także zapoznanie Dostawców z systemem i regulaminem przed aukcją właściwą.

Jakie szanse mają Nowi Dostawcy?

Perspektywa Nowych Dostawców znacząco się różni, ponieważ oni częściej wykazują chęć do wzięcia udziału w aukcji. Wiedzą, że jest to okazja do uzyskania cennej wiedzy o cenach rynkowych konkurentów. Zyskują także szansę na potencjalną sprzedaż i pozyskanie nowego klienta. Aukcja elektroniczna dla Nowych Dostawców jest atrakcyjna, ponieważ doceniają jasne zasady licytacji i ten sposób konkurencji.

Dlaczego w aukcji zazwyczaj uczestniczy więcej niż 2 Dostawców?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Zarówno Obecni, jak i Nowi Dostawcy mają ten sam cel: sprzedaż produktów i nawiązanie dalszej/nowej współpracy. W grę wchodzi rywalizacja, która jest nieodłącznym elementem konkurencyjnego rynku.

Warto podkreślić, że przeprowadzenie aukcji wymaga odpowiedniego przygotowania. Jest to staranny proces poprzedzony wstępnym badaniem rynku i cen. Z tego wynika, że Dostawcy są o wiele wcześniej informowani o zamiarze przeprowadzenia aukcji. Co więcej, Kupcy dbają o to, aby wszyscy Dostawcy mieli równe szanse, zapoznali się z systemem zakupowym i regułami składania ofert.

Największym plusem aukcji jest to, że Dostawcy mogą dynamicznie reagować w trakcie trwania procesu. Korekta oferty, zmiana jej warunków lub wycofanie jest natychmiastowe. Nie ma elementu błędu. Wiadomość zwrotna dotycząca oferty cenowej jest gwarantowana!

Podsumowanie

Jeśli nie spróbujesz, to nigdy się nie przekonasz! Aukcja elektroniczna to narzędzie, które przede wszystkim umożliwia Kupcom równoczesną negocjację z kilkoma dostawcami w krótkim czasie. Co więcej, zapewnia poczucie, że Kupiec wykorzystał wszystkie możliwości negocjacyjne do uzyskania najlepszej ceny w procesie przetargowym i oszczędza jego czas. Z drugiej strony korzyści otrzymują także Dostawcy. Weź udział w webinarze, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach zastosowania aukcji elektronicznej.

Bezpłatny Webinar

Jak i kiedy stosować aukcje elektroniczne?

Webinar odbył się 30 stycznia 2020. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do materiałów, napisz do nas! Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wydarzeń!

Damian Czernik
Damian Czernik
Posiada ponad 6-letnie doświadczenie we wdrażaniu systemów zakupowych zarówno w sektorze firm prywatnych i państwowych. Uczestniczył w ponad 20-tu projektach wdrożeniowych realizowanych dla średnich i dużych firm z branży kolejowej, energetycznej, FMCG. Oprócz tego posiada ekspercką wiedzę z zakresu organizacji negocjacji z wykorzystaniem e-aukcji. Od 2016 roku odpowiedzialny za prace wdrożeniowe systemu zakupowego NextBuy.
ZOBACZ DEMO