Spis treści
- 1 Dlaczego powstają konflikty?
- 2 Podstawy każdej rozmowy
- 3 Co robić w sytuacji konfliktowej?
- 4 1. Zawsze staraj się unikać konfliktu
- 5 2. Utrzymuj pozytywne relacje
- 6 3. Bądź proaktywny
- 7 4. Zbierz informacje
- 8 5. Zakomunikuj problem
- 9 6. Zrób burzę mózgów
- 10 7. Negocjuj rozwiązanie
- 11 8. Zapobiegaj przyszłym konfliktom
Dlaczego powstają konflikty?
Konflikty między ludźmi są zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Każdy stara się w swoim życiu dążyć do realizacji postawionych celów. Brak wspólnego celu, interesów oraz wizji prowadzić może nierzadko do konfliktu czy wzajemnego nieporozumienia. Z punktu widzenia wielu z nas sytuacje takie nie powinny mieć miejsca, jednak stają się one bardzo częstym zjawiskiem występującym nie tylko w realiach życia prywatnego, ale również zawodowego. Każda organizacja, niezależnie od profilu swojej działalności musi kupować towary czy usługi dla zaspokojenia potrzeb swoich, swoich klientów czy reszty Interesariuszy. Ze względu na dynamikę pracy jaka występuje w działach zakupów podczas całego procesu potencjał powstania konfliktu pomiędzy kupującym a dostawcą czy kupującym a klientem wewnętrznym jest niezwykle wysoki.
Czy istnieje sposób by uniknąć konfliktu? Zapewne w wielu sytuacjach można było by go uniknąć, jednak podczas całego procesu zakupowego wydarzenia są tak dynamiczne, iż jego powstanie staje się nieuniknione, bez względu na to jak zaprojektowano organizacje i jak się ją prowadzi. Ważne jest to, w jaki sposób problemy rozwiązywać, jak starać się je przewidywać i zapobiegać ich skutkom.
Czy każdy konflikt będzie miał charaktery dysfukncjonalny? Otóż okazuje się, że nie. Część konfliktów może mieć charakter funkcjonalny i w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia efektywności poprzez poszukiwanie nowych rozwiązań czy wzroście aktywności i motywacji do działania osób będących w konflikcie.
Podstawy każdej rozmowy
Sytuacją idealną byłoby, gdyby współpracujące ze sobą strony mogły odkryć potencjalne konflikty przed ich wystąpieniem a wspólna praca nad ich odkrywaniem i zapobieganiem stałaby się cennym źródłem dla obu stron. Relacje jakie tworzy się z dostawcą lub klientem wewnętrznym podczas całego procesu są niezwykle ważne a ich ciągłe rozwijanie na dłużą metę przysłuży się całej organizacji.