Optymalizacja kosztów usług telekomunikacyjnych
Negocjacje
Co zrobić, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Po pierwsze: negocjacje. W tym obszarze drzemie największy potencjał oszczędnościowy. Co należy zrobić? Właściwie wyselekcjonuj dostawców. Dokonaj dokładnej analizy pierwszych ofert uzyskanych po zapytaniu ofertowym. Określ, czy wszyscy dostawcy spełniają Twoje oczekiwania i czy są w stanie dostarczyć Ci wymagany koszyk produktów. Odrzuć tych, którzy nie spełniają warunków. Poinformuj dostawców, z którymi będą kontynuowane rozmowy handlowe o finalnym sposobie negocjacji cen.
Do negocjacji wykorzystaj elektroniczne narzędzia zakupowe. W końcowej fazie procesu aukcja elektroniczna to jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku negocjacji cen na telefonii mobilnej (o korzyściach e-aukcji przeczytasz TUTAJ).
Zarządzanie popytem
Kolejnym obszarem, w którym zastosowanie najlepszych praktyk może przynieść oczekiwane rezultaty jest zarządzanie popytem. Zweryfikuj realne historyczne wykorzystanie telefonii w przedsiębiorstwie. Sprawdź, ile realnie potrzebnych jest kart SIM. Oszacuj zapotrzebowanie oraz liczbę użytkowników, która będzie korzystała z usług telekomunikacyjnych w trakcie trwania umowy z dostawcą, a także oszacuj liczbę rocznie zużywanych telefonów komórkowych w Twojej organizacji.
Optymalizacja umów
Nie zapomnij o optymalizacji umów. Zdefiniuj swoje KPI (o KPI w zakupach pisaliśmy TUTAJ). Mogą one dotyczyć czasu reakcji w przypadku serwisu telefonów czy błędów dotyczących nieprawidłowego fakturowania. Określ takie cele, które są niezbędne dla Twojego Działu i zapisz je w kontrakcie.
Przy podpisywaniu umów nie powinieneś zapomnieć o zastrzeżeniu możliwości aktywacji dodatkowych SIM na wygenerowanych warunkach. Kontrakty są podpisywane zazwyczaj na 2 lata. Dobrze jest więc zabezpieczyć się przed dodatkowymi opłatami w razie zakończenia umowy. Zawrzyj także warunki zakończenia świadczenia usługi wraz z rozwiązaniem umowy.
Umowa z operatorem powinna także zawierać szczegółowy cennik za wykorzystywane usługi. Szczególnie za wykorzystywane usługi w przypadku pakietów dodatkowych, połączeń i wiadomości międzynarodowych oraz transmisji danych. W ramach dodatkowych kosztów np. roamingu mogą być one o wiele większe niż wynegocjowana cena na 1 kartę SIM.
Zawrzyj w umowie przygotowany harmonogram wdrożenia oraz warunki przeniesienia aktualnych numerów w przypadku wyboru nowego dostawcy po stronie operatora.
Organizacja i procesy
Umów się z dostawcą na przesyłanie raportów wykorzystania usług. Dokładnie określ, jakie parametry powinny być raportowane. Ustal dokładne standardy. Tak, aby w trakcie trwania umowy można było na bieżąco analizować dane zużycia usługi. Pomoże Ci to w przygotowaniu się do renegocjacji czy przygotowania kolejnego postępowania.
Zadbaj o to, aby po stronie operatora mieć dedykowanego opiekuna kontraktu. Pomoże Ci to w sprawnym załatwianiu problemów, takich jak: aktywacja/blokada SIM, zgłaszanie awarii, naprawy gwarancyjne czy inne.