Kim jest specjalista do spraw zakupów? 4 kluczowe kompetencje i umiejętności. Kupiec 4.0.

Webinar: Digitalizacja procesów zakupowych
24 października 2019
Jaką kategorię produktów wybrać do aukcji elektronicznej?
14 stycznia 2020

Rozpoczyna się nowa era w zakupach B2B, z czego wszyscy liderzy biznesu oraz szefowie działów zakupów doskonale zdają sobie sprawę. 

Kogo szuka CPO?

87 to magiczna liczba. Co oznacza? 87% CPO (Chief Procurement Officer) zapytanych w ankiecie Deloitte na rok 2017 zgadza się, że pracownicy to najważniejszy czynnik, niezbędny do sprawnego funkcjonowania działów zakupów i to na rozwoju pracowników powinni skupiać się menedżerowie. Obraz zakupów nieustannie się zmienia, jak również rola członków działów. Liderzy zakupowi poszukują nowych kompetencji i umiejętności. Dawniej wierzono, że idealnym kandydatem jest ktoś, kto jest świetny w wyszukiwaniu dostawców i potencjalnych oszczędności. Ale to już przeszłość! Dziś CPO szukają raczej strategicznego podejścia i załogi, która łączy to, co biznes chce osiągnąć, z tym, w czym może pomóc zespół zakupowy.

Powodem, dla którego liderzy zakupowi szukają nowego podejścia jest fakt, że zespół, który prezentuje strategiczne, skupione na wynikach stanowisko potrafi budować silniejsze relacje, wpada na lepsze pomysły i toruje drogę do zaangażowania zakupów w najbardziej strategiczne i dochodowe projekty. Dlatego CPO szukają zarówno nowych kompetencji i umiejętności, jak i inwestują w szkolenia pracowników, które nie są związane z samym procesem zakupowym, a dotyczą szeroko pojętej ścieżki strategiczno-biznesowej. Poniżej strategia rozwoju talentów w liczbach oraz zestawienie szkoleń, które zostały zaplanowane (i prawdopodobnie zrealizowane) w 2017 roku dla zespołów zakupów.

Żródło: The Deloitte Global CPO Survey 2017

AKTUALIZACJA: Co zmieniło się w 2019 roku? W kolejnej edycji badania Deloitte’a okazało się, że CPO nadal mają trudności ze znalezieniem i utrzymaniem talentów w swoim zespole. Kluczowe zalecenie ekspertów dla CPO dotyczy już nie tylko rozwoju pracowników poprzez szkolenia, ale także opanowanie złożoności modeli zwinnych metodyk pracy.

Według CPO niezbędnymi obszarami rozwoju kupców w 2020 są: sourcing i zarządzanie kategorią oraz negocjacje. Warto zauważyć, że CPO będą zwracać uwagę na doskonalenie kompetencji miękkich, dotyczących współpracy z dostawcami i partnerstwem biznesowym.

Żródło: The Deloitte Global CPO Survey 2019

Kim jest idealny specjalista ds. zakupów?

Powstaje zatem pytanie, jakich kompetencji właściwie będą szukać (lub już szukają) szefowie działów zakupów? Opierając się na statystykach, własnych doświadczeniu i badaniach, wyróżniliśmy 4 kompetencje i umiejętności, które specjalista do spraw zakupów musi posiadać. A więc kim jest idealny specjalista zakupowy?

 

Analitykiem

Jasne, to umiejętność, która była już wielokrotnie wspominana, ale teraz nie polega jedynie na sprawnym analizowaniu danych w programie Excel. Teraz liczy się umiejętność wizualizowania, artykułowania i rozwiązywania problemów i koncepcji, a co najważniejsze podejmowanie decyzji, opierając się na wszystkich zebranych danych.

 

Menedżerem projektu

Tak naprawdę ta umiejętność jest pożądana we wszystkich obszarach biznesu. Ekspert zakupowy inicjuje, planuje, egzekwuje i monitoruje wyniki. Wymaga to wysokiej samo organizacji i wielozadaniowości.

 

Świetnie się komunikuje

Ta umiejętność włącza również negocjacje, bo przecież wszystko zaczyna się od komunikacji i budowania relacji. I nie mamy tu na myśli tylko relacji z dostawcami (chociaż będą one kluczowe w łańcuchu komunikacyjnym), ale przede wszystkim z liderami biznesu. Ekspert zakupowy potrafi zrozumieć cele biznesowe i wyjaśnić menedżerom perspektywę zakupową. Niełatwe zadanie.

 

Lubi technologię i chętnie z niej korzysta

Nie oznacza to, że każdy ekspert zakupowy musi mieć opanowane funkcjonowanie wszystkich systemów dostępnych na rynku. Ale zdecydowanie powinien mieć silną potrzebę i chęć poznania chociaż jednego systemu. Zainteresowanie technologią jest ważne ponieważ pokazuje to, że tak naprawdę, może wszystko i nie boi się zmian. Więc kiedy firma zdecyduje się na wdrożenie nowego systemu IT, ekspert ds. zakupów może w łatwy sposób poznać system i efektywnie go wykorzystać. Lub może zaproponować wybrane rozwiązanie systemowe, które będą wspierać pracę zespołu zakupów i sprawić, że będzie on bardziej efektywny.

Kupiec 4.0 – kluczowe kompetencje przyszłości

Jakie kompetencje będą miały kluczowe znaczenie dla Działów Zakupów oraz dla budowania przewagi konkurencyjnej w procesach rekrutacyjnych przyszłych kupców? Poza sztandarowymi oczekiwaniami, które można znaleźć w ofertach pracy:

  • Twarde kompetencje: wyższe wykształcenie, języki obce, znajomość procesu i kategorii zakupowych, doświadczenie, wdrażanie strategii, zarządzanie dostawcami i analityczne myślenie;
  • Miękkie kompetencje: komunikacja, samodzielność, inicjatywa, zarządzanie czasem, praca zespołowa, problem solving, budowanie relacji i orientacja na cel;

oraz umiejętności, które już od dłuższego czasu wiodą prym w ofertach szkoleniowych: negocjacji, zarządzania kategorią zakupową oraz obsługi procesu zakupowego, sylwetka Kupca 4.0 charakteryzuje się następującymi kompetencjami:

Budowanie relacji wewnątrz organizacji

Głównie z tzw. Klientami wewnętrznymi (osobami, dla których generujemy wartość dodaną) – pracownikami działów logistyki, produkcji, inżynierami produkcji, jakości czy aplikacji;

Wdrażanie zmian

Efektywne prowadzenie i egzekwowanie postępów złożonych projektów w obrębie przydzielonej kategorii zakupowej lub w szerszym kontekście całego łańcucha dostaw;

Inteligencja emocjonalna

Reagowanie w sytuacjach stresowych, nieetycznych oraz zarządzania konfliktami, w których pełni się rolę uczestnika lub zewnętrznego obserwatora;

Budowanie strategii

Kreatywne myślenie i świadomość biznesowa (inicjowania i projektowej realizacji działań zgodnie z kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa oraz aktualną sytuacją rynkową);

Zarządzanie ryzykiem

Nie tylko w okresach recesji gospodarczej, ale w formie standardowego (rutynowego) toku postępowania przy tworzeniu nowych procesów, optymalizacji przepływów i zarządzaniu złożonymi projektami;

Orientacja na wymierne rezultaty

Wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w oparciu o aktualne dane stanu obecnego oraz mierzalne cele stanu docelowego w ujęciu wartościowym;

 

Oczywiście, powinniśmy wymienić dużo więcej umiejętności i kompetencji, które byłyby docenione w każdym zespole zakupowym, takie jak elastyczność, zorientowanie na wynik, czy kompetencje finansowe. Ale te wymienione przez nas zmieniają sposób postrzegania zespołów zakupowych, jak również ich rolę – z operacyjnej na strategiczną i biznesową.

Zmiana oczekiwań zawartych w treści oferty pracy zajmie chwilę. Pozyskanie kompetencji, które wkrótce staną się głównymi filarami dobrze prosperującego Działu Zakupów może zająć wiele lat. Zadbaj o swoje umiejętności już dziś! Trzymaj się mocno i zostań świetnym ekspertem zakupowym z NextBuy.

Szukasz szkoleń dla Twojego zespołu zakupowego? Sprawdź ofertę Procon Professionals.


ZOBACZ DEMO