4 powody, dla których branża finansowa kupuje systemy zakupowe

Grupa OEX inwestuje w platformę zakupową NextBuy!
8 stycznia 2018
Co jest nie tak z macierzą Kraljica?
17 stycznia 2018

Branża finansowa (bankowość, ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne itp.) to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów. To również branża, która przeszła najwięcej spadków i załamań w ostatnim dziesięcioleciu. Takie firmy jak  Lehman Brothers w Stanach Zjednoczonych czy  Dai-Ichi Kangyo w Japonii po prostu zniknęły, a kryzys finansowy z 2007 roku zachwiał światowym systemem ekonomicznym. Jednak sektor finansowy, jako jeden z pierwszych, dostrzegł potencjał działów zakupów oraz ich niewątpliwe ważną rolę. Prawdopodobnie miało to związek z faktem, że to właśnie ta branża odczuła najmocniej skutki kryzysu finansowego i wymagała optymalizacji. W 2009 roku, badanie przeprowadzone wśród CFO przez Deloitte wskazało, że zarządzanie i identyfikacja przepływów pieniężnych oraz kontrola kosztów to były dwiestrategiczne kwestie dla Dyrektorów Finansowych. Co więcej, według raportu Deloitte 35% szefów działów zakupów w branży finansowej szuka innowacji i intuicyjnych rozwiązań. Podobne wnioski przedstawił raport KPMG już kilka lat temu. Te czynniki sprawiły, że to właśnie branża finansowa najbardziej angażuje się w usprawnianie procesów zakupowych, które przekładają się na wyniki finansowe.

Danske Bank opracował nawet na swojej stronie spis zalet i korzyści jakie płyną z wdrożenia systemu usprawniającego poszukiwanie dostawców, porównywanie ofert oraz  e-aukcje (więcej o e-aukcjach w jednym z naszych eksperckich artykułów).  RBS, właściciel takich brandów jak Royal Bank of Scotland czy Lombard wspomina o swoich   metodach współpracy z dostawcami.

Co tak naprawdę sprawia, że kupcy z branży finansowej interesują się systemami zakupowymi (oczywiście, poza możliwością generowanie oszczędności)?

4 powody:

Transparentność.

Przejęcia, zmiany, nowe spółki, zmiany w strukturze to częste zjawiska w instytucjach finansowych lub ubezpieczeniowych. Dzięki intuicyjnym systemom zakupowym kupcy mogą sprawniej zarządzać potrzebami zakupowymi w ciągle zmieniającej się strukturze. Jak również w rozporoszonych oddziałach i biurach.

Innowacja.

Według Accenture cyfryzacja w sektorze bankowym osiąga co raz wyższe poziomy. Dotyczy ona również wewnętrznych struktur, takich jak procurement. Dzięki niej zarządzanie dostawcami, kategoriami, potrzebami zakupowymi, a w rezultacie oszczędnościami może odbywać się wielowymiarowo.

Zgodność z procedurami.

Instytucje finansowe są zobligowane do przestrzegania konkretnych regulaminów oraz procedur, często nie określanych wewnętrznie, a wynikających  z ustawodawstwa lub polityki finansowej. Systemy zakupowe, które pozwalają na pełną konfigurację i dostosowanie do potrzeb banku czy innej instytucji finansowej, pozwalają na transparentne działanie zgodnie z polityką firmy.

Gromadzenie danych i moduł analiz.

Big data (więcej o roli Big Data w jednym z naszych artykułów) i analiza danych odgrywa kluczową rolę w planowaniu strategicznym. Tak samo dzieje się w działach zakupów, również w branży finansowej. Manualne zarządzanie danymi (możemy sobie tylko wyobrazić jak trudne jest to w warunkach, kiedy firmy finansowe mają kilka spółek, są rozproszone) jest skrajnie nieefektywne. Gromadzenie danych w jednym zintegrowanym miejscu wspiera strategię zakupową, jak również pozwala na optymalizację procesów.

NextBuy również wspiera klientów z branży finansowej. Wśród naszych partnerów z sektora bankowego znajdziemy takie marki jak Credit Agricole (wdrożenie w trakcie realizacji), Bank Millenium czy Nest Bank, który podzielił się z swoimi doświadczeniami w jednym z naszych Case Studies.

Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób NextBuy może Ci pomóc, umów demo z jednym z naszych ekspertów.


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.
ZOBACZ DEMO