Zakupy 4.0 – trendy, które powinien znać każdy Kupiec

Aukcje elektroniczne – kilka dobrych praktyk od kupców dla kupców
14 grudnia 2017
ZAKUPOWE ANTYTRENDY 2018, czyli jakich praktyk unikać w zakupach firmowych
4 stycznia 2018

Millenialsi, Przemysł 4.0, SMAC (social media, mobile, analytics and cloud) – to terminy powszechnie dziś znane i używane. Pracodawcy prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie przedstawicieli pokolenia X,Y i Z do pracy, przemysł 4.0 ma inteligentne fabryki , wirtualne kopie świata rzeczywistego i serwery na drugim końcu świata. Wszystko dziś przechowujemy w chmurze, na co dzień komunikujemy się przez media społecznościowe i analizujemy dane z prędkością światła. Przyszedł też czas na rewolucję w świecie zakupów. Co mają zatem Kupcy? Nowy termin Zakupy 4.0 i pełną automatyzację procesów, które kiedyś zajmowały miesiące i angażowały wielu pracowników.

W jednym z ostatnich artykułów Forbes Polska wypowiadają się nasi zaprzyjaźnieni eksperci Mateusz Borowiecki , dr Tomasz Gonsior  i Andrzej Zawistowski. Wg nich oraz wielu badań prowadzonych m.in. przez Deloitte możemy wyróżnić 4 najbardziej gorące trendy w Zakupach.

  1. Oszczędzanie. Brzmi banalnie? Optymalizacja procesów zakupowych pozwala wygenerować ogromne kwoty, a to w dzisiejszych czasach jeden z głównych celów szefów działów zakupów. Wybór najtańszych dostawców, przy zachowaniu wysokiej jakości, wynegocjowane rabaty i zniżki, eliminacja zbędnych kosztów – to dziś kręci Kupców.

  2. Big data. Nic dziś nie może zadziać się w sprawnie funkcjonującej firmie bez dokładnej analizy big data. To na tej podstawie podejmowane są strategiczne decyzje dotyczące funkcjonowania każdej firmy. A Działy Zakupów mają ogromny wpływ na kształtowanie się budżetu organizacji. Prawie każdy dział w nowoczesnej i dobrze zarządzanej firmie analizuje wydatki oraz porównuje oferty w zautomatyzowany sposób.

  3. Technologie. Już nie skomplikowane systemy ERP, popularne w latach 90, a pudełkowe rozwiązania SaaS, łatwe we wdrożeniu, scalające wiele funkcji w jednym, intuicyjnym systemie. Era wysyłania e-maili do dostawców z zapytaniami oraz negocjacji telefonicznych już dawno minęła. Dziś przepływ informacji pomiędzy pracownikami a Działami Zakupów i dostawcami usprawniają systemy takie jak NextBuy, a e-aukcje stają się elementem codzienności.

  4. Robotyka i automatyka. Coś co jeszcze kilka lat temu brzmiało jak cytat z filmu science-fiction, stało się rzeczywistością. W artykule Forbes, eksperci podają przykład maszyn vendingowych, które dziś nie służą jedynie kupowaniu napojów lub batoników, a są wykorzystywane do dystrybucji np. odzieży ochronnej, kasków lub narzędzi w zakładach produkcyjnych

Dziś nic nie jest niemożliwe, a każdy Kupiec wie, że kluczem do sukcesu jest podążanie za trendami. Technologia wkroczyła wielkimi krokami do Działów Zakupów. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak spróbować, czy nasza praca stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób technologia może Ci pomóc, umów demo z jednym z ekspertów NextBuy.


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.
ZOBACZ DEMO