Dlaczego milenialsi są idealnymi kandydatami do Działów Zakupów? Poznaj 5 powodów

7 kroków do udanego wdrożenia systemu zakupowego
23 listopada 2017
Aukcje elektroniczne – kilka dobrych praktyk od kupców dla kupców
14 grudnia 2017

Według magazynu Fortune nawet 20 tys. dolarów za godzinę mogą zarabiać w korporacjach specjaliści ds. zatrudnienia i opieki nad milenialsami. Pokazuje to, jak ważną rolę na rynku pracy odgrywa pokolenie pracowników urodzonych między 1980 a 2000 rokiem. Milenialsi, czyli pokolenie Y, to jedna z najdynamiczniej wkraczających na rynek grup społecznych. Badania pokazują, że dziś milenialsi to ok. 75 milionów osób, które do 2020 roku będą stanowić 50% pracowników na świecie. Już dziś w niektórych organizacjach Pokolenie Y stanowi nawet 80% pracowników. Wygląda na to, że zjawisko staje się coraz bardziej interesujące, również ze względu na cechy charakterystyczne milenialsów, którzy znacząco różnią się od poprzedzających ich pokoleń.

 

Kim jest pracownik generacji Y?

Powstało wiele raportów na temat zachowań milenialsów, ich przystosowania do rzeczywistości, światopoglądu oraz preferencji i przyzwyczajeń. Oto niektóre z nich:

  1. Ciągła chęć zmian. Badanie Gallupa wykazało, że 21% pracowników pokolenia Y zmieniło pracę w ciągu ostatniego roku, a 50 % nie zamierza zostać w swoim obecnym miejscu pracy na kolejny rok.

  2. Uzależnienie od technologii i mediów społecznościowych. Badanie Nielsen pokazuje, że 74% milenialsów uważa, że technologia znacząco ułatwia życie i pracę, a 72% aktywnie komunikuje się za pomocą Facebooka. 84% natomiast śpi ze swoimi smartfonami pod poduszką.

  3. Realny wpływ na pracę oraz ciągłe wyzwania. Dla milenialsów ważniejsze jest to, co robią i jaki wpływ dzięki swojej pracy mają na współpracowników oraz rynek, niż wysokie zarobki. Dużo większą wagę przykuwają do kultury organizacyjnej niż do formalnych warunków pracy.

  4. Regularny feedback i relacje. Lubią być doceniani i chcą, aby regularnie dawać im informację zwrotną na temat ich pracy. 72% milenialsów, którzy otrzymują regularny feedback jest zadowolonych ze swojej pracy.

  5. Nie są przyzwyczajeni do tradycyjnych marek. Chętnie wybierają nowości, śledzą najnowsze trendy, a granice nie mają dla nich znaczenia.

Dlaczego przedstawiciel pokolenia Y będzie dobrym kupcem?

Biorąc pod uwagę wymienione najbardziej charakterystyczne cechy milenialsów, wyraźnie widać, że odzwierciedlają one najlepsze i najbardziej pożądane cechy członków zespołów zakupowych.

Zmiany.

Współpraca z różnymi działami  wpisuje się w codzienność pracy zespołu zakupów. Międzydziałowe zadania, różnorodność zakresu obowiązków sprawiają, że typ pracy kupca świetnie wpasowuje się w oczekiwania milenialsów. Dzięki temu, przedstawiciel pokolenia Y nie czuje się znużony swoimi obowiązkami, bo codziennie ma możliwość podejrzenia jak działają inne jednostki. A co za tym idzie, jest mniej skłonny do zmiany pracodawcy, a nawet profilu zawodowego.

Technologie.

Automatyzacja procesów zakupowych wydaje się być nieunikniona (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Automatyzacja potrzebna od zaraz). Milenialsi świetnie czują się w świecie nowych technologii, szybko się uczą i potrafią wykorzystać nowinki technologiczne do usprawnienia swojej pracy. Mogą być też świetnymi nauczycielami dla mniej zafascynowanych technologiami pracowników.

Wpływ na rozwój organizacji.

Nikt tak nie wpływa na rozwój organizacji jak kupcy, którzy dbają i dostarczają najlepsze rozwiązania dla biznesu. To od kupca – milenialsa może zależeć, w jakim kierunku podąża firma i jak kształtuje się jej rozwój.

Relacje i informacja zwrotna.

Dobre relacje z dostawcami, negocjacje i ich wyniki będą najlepszym feedback’iem dla milenialsa. Dbanie o rozwój i jakość firmy, jak również generowanie realnych oszczędności sprawią, że kupiec z pokolenia Y będzie bardzo zaangażowany w pracę, na którą ma realny wpływ i której wyniki są mierzalne.

Nowości.

Kupiec, który szuka nowości i dla którego Internet nie ma żadnych tajemnic potrafi znaleźć nieoczekiwane najlepsze rozwiązania.  Nie zawsze przywiązanie do tradycyjnych i sprawdzonych marek jest najskuteczniejsze, czasami warto poszukać i zaufać nowym lub spróbować czegoś niestandardowego. Na przykład zamiast przedłużania umowy ramowej z wieloletnią korporacją taksówkową, spróbować nowych (często tańszych) aplikacji lub zamiast standardowego oprogramowania, spróbować czegoś z oferty start up’ów.

Oczywiście, nowoczesne podejście milenialsów nie zastąpi wiedzy i doświadczenia wcześniejszych pokoleń. Idealny zespół stanowią pracownicy, którzy reprezentują różne podejścia i z różnym doświadczeniem. Ważne jest jednak to, aby wykorzystać potencjał zespołu, biorąc pod uwagę indywidualne kompetencje i cechy każdego z członków. Wówczas – sukces gwarantowany.


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.
ZOBACZ DEMO