HR Business Partner radzi! Jak budować zespoły, rozwijać i dbać o pracowników działów zakupów?

Regulamin platformy NextBuy
21 maja 2018
Case Study – Zeelandia Sp. z o.o.
10 czerwca 2018

Jaki jest nowy ekspert do spraw zakupów?

O tym, że pracownicy to najważniejszy czynnik, niezbędny do sprawnego funkcjonowania działów zakupów pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Staraliśmy się wówczas szczegółowo opisać, że dzisiejszy ekspert ds. zakupów to nie tylko ktoś, kto potrafi znaleźć dostawcę, zamówić produkty i zrealizować potrzebę zakupową. Dziś ekspert ds. zakupów jest jednocześnie analitykiem, menedżerem projektu oraz wyróżnia się umiejętnościami komunikacyjnymi, a także potrafi wykorzystać technologię do usprawnienia swojej pracy.

Jak znaleźć idealnego specjalistę?

Skoro wiemy już jakich kompetencji szukamy, stajemy przed dwoma dużymi wyzwaniami:

Wyzwanie nr 1

Jak znaleźć osoby, które takie kompetencje posiadają?

Wyzwanie nr 2

I jak sprawić, żeby pracownicy zostali w zespole jak najdłużej?

HR Business Partner radzi

Marta Basińska, HR Business Partner  w Optibuy – zaprzyjaźnionej z NextBuy spółce, która zajmuje się consultingiem dla obszaru zakupów w firmach, sugeruje połączenie tych wyzwań.

Są dwie metody – możemy dobrego pracownika znaleźć lub możemy dobrego pracownika „ukształtować”. Uważam, że druga metoda jest dużo bardziej skuteczna. Zdolnych, zaangażowanych i chętnych do pracy absolwentów na rynku jest bardzo wielu – wystarczy prezentować się na targach pracy i budować markę dobrego pracodawcy wśród naszej grupy docelowej. Moim ulubionym sposobem na pozyskanie studentów są warsztaty na uczelniach, dzięki którym jesteśmy w stanie pokazać się jako firma, zaprezentować to, czym rzeczywiście się zajmujemy i tych, których nasza branża zainteresuje po takich warsztatach zaprosić na rozmowę i finalnie zatrudnić.  Kiedy mamy już na pokładzie taką osobę to ważne jest, żeby o nią odpowiednio zadbać. Karta Multisport i opieka medyczna to teraz właściwie standard,  więc warto zachęcić młodych czymś więcej np. ciekawym programem rozwojowym, „własnym mentorem” od którego młody pracownik będzie mógł się uczyć i to, co dzisiaj dla młodych ludzi bardzo ważne –  ciągłą informacją zwrotną na temat jego pracy, postępów i obszarów do poprawy. Z badań Universum wynika, że to właśnie rozwój jest tym, co przyciąga i utrzymuje pracowników na stanowiskach więc moim zdaniem warto w to inwestować.”

Paul Jones, Dyrektor, Management Consulting, KPMG w Wielkiej Brytanii uważa, że rozwój młodych talentów zakupowych był do tej pory zaniedbywany, co skutkuje poważnymi trudnościami w znalezieniu kompetentnych osób do działów zakupów.

Jak sprawić, żeby zatrudnieni eksperci chcieli zostać w Twoim zespole zakupowym jak najdłużej?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na pozyskanie specjalistów z rynku, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Znalezienie fachowców w dziedzinie zakupów, którzy spełnią oczekiwania konkretnego pracodawcy jest bardzo trudne. Nie mniej to co sprzyja jego zatrudnieniu i późniejszemu utrzymaniu pracownika na konkretnym stanowisku to dokładne przekazanie zakresu odpowiedzialności i wyznaczenie obszaru, którym ma się zająć.

Marta Basińska radzi: „Ciągły, dwustronny feedback, którego celem jest sprawdzenie jak nowy pracownik się u nas czuje, jak mu się pracuje i przede wszystkim informowanie go jak my czujemy się z nim i z tym co dla nas robi.  Brzmi to banalnie, ale komunikacja i dobre relacje między podwładnym i przełożonym to coś, co bardzo często decyduje o tym czy ktoś w firmie zostanie. Pamiętajmy, że ludzie przychodzą do firmy, ale odchodzą od szefa, więc zadbajmy o to, by w czasie rekrutacji sprawdzić czy cele kandydata są spójne z celami firmy. Jeśli tak, to zatrudniając go, precyzyjnie określmy zakres odpowiedzialności, udzielajmy informacji zwrotnej i prośmy o nią. Jeśli można coś zmodyfikować bez straty dla pracownika i firmy, to modyfikujmy. Elastyczność jest bardzo cenną kompetencją. Jeśli jest możliwość przesunięcia osoby, która doskonale radzi sobie w sourcingu do zadań związanych z poszukiwaniem nowych dostawców, to nie trzymajmy jej za wszelką cenę w dziale zakupów operacyjnych.”

Podsumowując, szukaj na rynku, ale dbaj o to, żeby jasno przedstawić swoje oczekiwania. Wówczas możesz mieć pewność, że Wasz cel jest spójny. Możesz też szukać młodych i ambitnych talentów, a następnie zadbać o ich ukształtowanie i rozwój.

Ciągły dwustronny feedback, obserwacja i wyciąganie wniosków oraz komunikacja mogą okazać się kluczowe.

Powodzenia!

Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób NextBuy może Ci pomóc, skorzystaj z bezpłatnego demo.


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.
ZOBACZ DEMO