Jak wesprzeć firmę, w której nie ma jasnej polityki zakupowej i jak się do tego zabrać? [ZOBACZ INFOGRAFIKĘ]

4 kluczowe argumenty, które przekonają zarząd Twojej firmy do wdrożenia platformy zakupowej
19 kwietnia 2018
Jak wesprzeć firmę, w której nie ma jasnej polityki zakupowej i jak się do tego zabrać? [INFOGRAFIKA]
9 maja 2018

Źródło: Freepik

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ

Dobrze skonfigurowane, profesjonalne i opracowane procesy zakupowe w firmach mogą przynieść ogromną wartość. Trudno oszacować ile dokładnie firma może zaoszczędzić dzięki dobrze funkcjonującej polityce zakupowej ponieważ nakłada się na to wiele procesów, natomiast oszczędności to nadal priorytet dla 79% CPO wg raportu Deloitte. Wyobraźmy sobie następujący scenariusz. Dołączasz do firmy, w której każdy dział kupuje według własnych zasad, od wielu dostawców, a proces akceptacji odbywa się mailowo lub ustnie. Oczywiście, taki model może świetnie funkcjonować, jednak na pewno nie prowadzi on do oszczędności, a wręcz przeciwnie. Dostajesz zadanie – opracowanie polityki zakupowej w firmie. Ogromne wyzwanie, które może zakończyć się sukcesem. Wszystko zależy od tego jak się do tego zabierzemy i skoordynujemy tzw. change management. Od czego zacząć, żeby nie zwariować? Oto podpowiedź!

6 pierwszych kroków, które należy podjąć, aby wesprzeć firmę w budowaniu polityki zakupowej.

  1. Weź głęboki oddech. Czeka Cię długa droga, która, jeżeli zabierzesz się do tego mądrze, na pewno zakończy się sukcesem.
  2. Przeprowadź analizę kategorii. Możesz wesprzeć się Macierzą Kraljica, o której pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Więcej o tym, jak przeprowadzić prawidłową analizę w infografice poniżej.
  3. Wybierz metodę małych kroczków. W firmach o nieopracowanej polityce zakupowej, zespoły zakupowe mają ograniczone zasoby ludzkie. Dlatego warto zacząć od mniejszych rewolucji. Jak? Zobacz infografikę.
  4. Sprawdź jak to działa dziś. Zastosuj system, który pomoże Ci to monitorować i weryfikować.
  5. Zaangażuj działy, które kupują regularnie i standardowo (np. zakup materiałów biurowych, sprzętu IT dla pracowników, gadżetów marketingowych, szkoleń).
  6. Na podstawie rozmów z menedżerami odtwórz modele procesów zakupowych, które są w użyciu. Podpowiedź jak usystematyzować zebrane informacje znajdziesz poniżej.

Chcesz znać więcej szczegółów? 


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.
ZOBACZ DEMO