4 kluczowe argumenty, które przekonają zarząd Twojej firmy do wdrożenia platformy zakupowej

Czy działy zakupów powinny przygotować się na RODO? Tak!
4 kwietnia 2018
Jak wesprzeć firmę, w której nie ma jasnej polityki zakupowej i jak się do tego zabrać? [ZOBACZ INFOGRAFIKĘ]
9 maja 2018

Sposób w jaki traktowane są zakupy (nie tyle jako dział czy zespół, a rola) w firmie zależy od jej złożenia, wielkości, branży i wielu innych czynników. Bywa, że zakupy firmowe są częścią większego zespołu administracyjnego, czasami raportują do CFO, czasami do innych managerów, a czasami są niezależnymi bytami. Stąd też wynika ich różne postrzeganie. Nadal, mimo że kompetencje zespołów zakupowych dynamicznie się zmieniają, króluje kilka mitów w tym temacie.

Mit nr 1. Dział zakupów skupia się wyłącznie na oszczędnościach.

Mit nr 2. Kocha Excela i nie widzi nic poza nim.

Mit nr 3. Działy zakupów nie są kreatywne i innowacyjne.

A teraz czas na fakty. Według badań jednej z firm consultingowych około 50% CEO nie ma pojęcia czym tak naprawdę zajmuje się dział zakupów, a według innego badania, 58% CEO uważa, że zespoły zakupowe są nieefektywne i wymagają reorganizacji. Jak zmienić to podejście i obalić mity? Platformy zakupowe i przetargowe okazują się w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem! Nie tylko usprawniają pracę kupców, ale również przynoszą ogromną wartość dla kadry zarządzającej.

Oto 4 argumenty, które pomogą przekonać zarząd do zainwestowania w platformę zakupową.

Cyfry mówią same za siebie, czyli pokaż gdzie są pieniądze.

Mimo że priorytety CFO i CEO zmieniają się i dziś w top 5 kluczowych kwestiach dla kadry zarządzającej jest m.in. wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w firmie, nadal wyniki finansowe ( w tym oszczędności) firmy są dla nich priorytetem. Chcąc przekonać zarząd do wdrożenia systemu zakupowego warto pokazać twarde statystyki i raporty. Jak? Wystarczy, że skonsultujesz się z jednym z wdrożeniowców, który pomoże oszacować ile możesz zaoszczędzić inwestując w platformę zakupową lub sprawdzisz dostępne case studies i zobaczysz jak i za pomocą jakich procesów zrobiły to inne firmy.

 

Pokaż jak działy zakupów są postrzegane w firmach uznawanych za liderów biznesu.

Każdy zarząd chce być liderem w swojej branży. Wszystkie firmy z listy Fortune 500 zdecydowały się na zainwestowanie w platformy umożliwiające  prowadzenie e-aukcji i zaobserwowały znaczące oszczędności, nawet do 15% na zakupie produktów i usług i do 90%  na czasie poświęconym na proces zakupowy. Platformy przetargowe z dostępnym modułem aukcji online są świetnym rozwiązaniem w tym przypadku.

 

Dobór dostawców wpływa na postrzeganie marki.

Wizerunek firmy to jeden z priorytetów kadry zarządzającej ponieważ ma on wpływ na rozwój marki, świadomość i postrzeganie produktu czy usługi, którą dana firma oferuje, a tym samym na zysk.  Marki takie jak: Danske Bank, czy RBS publikują politykę doboru dostawców. Inwestują w poszukiwanie najlepszych dostawców, ich rzetelną ocenę i sprawdzenie. Największe znaczenie będzie to miało w branży retail (np. obecna kampania informacyjna Lidl dotycząca dostawców sprzedawanych produktów), branży produkcyjnej (przecież dostarczone półprodukty świadczą o jakości produktu końcowego), kosmetycznej itp. Platformy zakupowe umożliwiają stworzenie zestawienia oceny dostawców oraz weryfikację już podczas wysłania zapytania pod kątem CSR, zgodności z polityką firmy, jakości produktów, ekologii  itp.

 

Transparentności i działania zgodne z polityką firmy wpływają na jej efektywność.

Wg Forbes transparentność może, a nawet powinna, być budowana na wszystkich poziomach biznesu i we wszystkich jego obszarach oraz na każdym etapie budowania firmy (im wcześniej, tym lepiej). Entrepreneur publikuje zestawienie firm, które odniosły sukces właśnie poprzez dbanie o transparentność. Rolą zarządu jest kompleksowa kontrola najważniejszych procesów firmowych. Przy dużej skali biznesu jest to trudno, ale nadal kluczowe. Systemy zakupowe ułatwiają jasny przepływ informacji, kontrolę procesów oraz komunikację.

 

Oczywiście, każdy biznes jest inny, ma inne potrzeby i inne argumenty znajdą zastosowanie, ale mamy nadzieję, że Was zainspirowaliśmy!

Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób NextBuy może Ci pomóc, skorzystaj z bezpłatnego demo.


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.
ZOBACZ DEMO