Jak skutecznie obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie?

7 grzechów głównych w zakupach produkcyjnych
5 lipca 2017
3 problemy w Twojej firmie, które rozwiąże platforma zakupowa
8 sierpnia 2017

Rynek energii bywa nieprzewidywalny. Zmiany w regulacjach prawnych, wahania cen paliw czy uprawnień emisyjnych – wszystko to sprawia, że przedsiębiorcy coraz chętniej poszukują sposobów na obniżenie faktur za prąd. Zwłaszcza że im wyższe rachunki, tym więcej można na nich zaoszczędzić. Chcesz dowiedzieć się, jakie rozwiązanie w zakresie optymalizacji kosztów energii elektrycznej dla firm jest najskuteczniejsze? Przeczytaj ten tekst!

Liberalizacja rynku energii elektrycznej pozytywnie wpłynęła na konkurencyjność ofert. Niemniej poszukiwanie źródeł oszczędności nadal stanowi wyzwanie. W pierwszej kolejności potrzebna jest analiza faktur za prąd, co umożliwi sprawdzenie, jakie wydatki są faktycznie ponoszone, a przede wszystkim, czy odbiorca nie przekracza umownych limitów. W przypadku przekroczenia takich limitów, mogą być naliczane surowe kary. Zdarza się, że klienci nie zdają sobie sprawy z tego, że je płacą.

Następnym krokiem powinno być wdrożenie szeroko pojętej polityki oszczędzania w firmie. Choć świadomość energetyczna Polaków rośnie, ciągle potrzebne są szkolenia oraz wykorzystywanie urządzeń energooszczędnych i oświetlenia. Ogromne znaczenie ma również infrastruktura (np. właściwa konserwacja). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że sposoby te powodują jedynie zmniejszenie zużycia prądu, lecz nie obniżają jego ceny. Co więcej w wielu małych i średnich przedsiębiorstwach brakuje czasu albo nakładów finansowych na przeprowadzenie takiej optymalizacji. Z pomocą przychodzi rozwiązanie stare jak świat – negocjacje. Tyle że w nowoczesnej, cyfrowej formie.

Aukcje elektroniczne są dziś najprostszą, a zarazem najbardziej efektywną drogą, by uzyskać znaczące oszczędności. I to w zasięgu kliknięcia, bo można je przeprowadzać dzięki takim platform zakupowym jak NextBuy, dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. O skuteczności e-aukcji decyduje fakt, iż w łańcuchu kosztów najistotniejszy pozostaje dostawca. To przede wszystkim od niego zależy, ile firma zapłaci za prąd.

Zastosowanie aukcji elektronicznych w prosty i szybki sposób ułatwia negocjacje cenowe, a w efekcie – wyłonienie najbardziej odpowiedniego dostawcy energii elektrycznej. Ponadto takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w odniesieniu do korporacji, jak również podmiotów z sektora MSP. Zespół ekspertów NextBuy chętnie pomoże Ci skonfigurować Twoją aukcję, dobrać oferentów i przygotować regulamin. Chcesz dodać firmie energii? Wybierz aukcję z NextBuy!


ZOBACZ DEMO